Wordpress

WordPress Kurulumu

WordPress platformu; her alanda imkanları ortaya koyarak; geniş bir sektör olarak ifade edilebiliyor. Dünya genelinde var olan sitelerin önemli bir kısmının WordPress altyapısında kullanıldığı söylenebiliyor. Ücretli ya da ücretsiz bir biçimde site kurulumunu meydana getiren WordPress; aynı zamanda da istenilen yazılımları içeren bir konumda yer alabiliyor. Siteleri çok düşük ücretlere mal ederek; istediğiniz eklentileri dahil etme durumunu sağlama konusunda son derecede ideal bir kullanım sağlayabiliyor. WordPress tabanlı olan sitelerin farklı farklı sektörlere dayalı olarak hazırlanması son derecede kolay bir biçimde gerçekleştirilebilmektedir. Aynı zamanda da kişilerin kendi hayatlarını yansıtmaları noktasında blog olarak da tercih edebilecekleri platformlar olarak da ifade edilebilecek türde hizmet vermektedir. Bu sayede de internet ortamında fazlasıyla tercih edildiği ifade edilebilmektedir.
Wordpress programı yazılımsal açıdan sürekli olarak geliştirilen bir platform olarak kendini gösteriyor. Aynı zamanda bu platformun en güncel sürümleri içerisinde öncekilerine nazaran daha az hataları da görebilmek mümkün olabiliyor. Türkçe olarak da kullanıcılara sunulan WordPress; neredeyse hatasız bir biçimde işlemlerine devam ediyor.

WordPress Kurmak

WordPress kurma işlemleri farklı farklı şekillerde gerçekleştirilebilmektedir. Bu tarz yöntemlerin olmasının genel sebebi olarak ise open source bir biçimde kodlanıyor olmasından kaynaklı olarak gerçekleştirilmektedir. Tüm kurulumları otomatik bir biçimde gerçekleştirilen WordPress’i kurma işlemi oldukça hızlı bir biçimde gerçekleştirilebilmektedir. WordPress kurma işlemi iki farklı biçimde gerçekleştirilebilmektedir.
⦁ Deluxe WordPress Hostage Kurulum
⦁ Web Hostinge cPanel ile Otomatik Kurulum

Yönetilebilir WordPress Hosting Kurulum

Bu işlemi gerçekleştirmek için ilk olarak WordPress’in en güncel halini indirmekle işleme başlanabilir. Bundan sonraki evrede de alan adlarını, web hostinglerini ve wordpress hostinglerini tercih etmek mümkün oluyor.

Belirlenen domaini kurmak için ‘’Kurulum’’ seçeneğine tıklayarak harekete geçilebiliyor. Bundan sonraki süreçte de ‘’Ekle’’ şıkkı tercih ediliyor.

Geçici bir alan adı üzerinden gerçekleşen bu işlem sonrasında kurulumun tamamlandığı gözlemlenebiliyor. Kurulumun tamamlandığı süreden sonraki zaman diliminde WordPress paneli kullanıma hazır hale geliyor.

WordPress paneli üzerinden istenilen biçimde değişiklik yapılabilmektedir. Alan adları değiştirilmesi işlemi panel üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Bu tip işlemleri gerçekleştirme esnasında da herhangi bir arama motorunun indeks işlemi de söz konusu olmamaktadır.

Alan adını değiştirdikten sonraki zaman zarfında da ‘’Alan Adı Ekle’’ seçeneğini tercih ederek; WordPress kurulumunu gerçekleştirmeniz söz konusu olabilmektedir.

Web Hosting cPanel ile Otomatik Kurulum

Otomatik olarak WordPress kurmak için ilk olarak “Yönet” seçeneğini seçerek cPanel’e bağlanmak gerekmektedir. Burada seçilecek olan alan adı ve veri merkezleri sonrasında da WordPress’in kurulum işlemi otomatik olarak başlıyor. Admin bilgilerini doldurduktan sonraki süreçte de “Son” seçeneği tıklanarak kurulumun başladığı gözlemlenebiliyor.

WordPress’in otomatik olarak kurulması işlemi birkaç dakika içerisinde gerçekleşebiliyor. cPanel otomatik olarak bu işlemi gerçekleştirerek; admin paneline bağlanmayı sağlıyor.

0 Yorum

    Yorumunuz